ОШ “ИВО ЛОЛА РИБАР” – СУТЈЕСКА

Дигитална библиотека

О НАМА

ИСТОРИЈАТ ШКОЛЕ

Место Сутјеска се налази у Војводини, у Банату (општина Сечањ), на десној обали Тамиша, на магистралном путу Зрењанин- Вршац, удаљено од Зрењанина 25 км. До 1946. године место се звало Сарча, а тада добија име Сутјеска. Становништво Сутјеске чине колонисти из Херцеговине, Босне и Далмације и староседеоци, Румуни.

Основна школа у Сутјесци има дугу традицију: почела је са радом још у 19. веку. У годишњаку из 1880. године је забележено да је школу тада похађало шездесет једно румунско и сто деведесет и двоје немачке деце. Скоро до краја Другог светског рата, до 1944. године, у Сутјесци су радиле две школе: једна на румунском, а друга на немачком наставном језику. Од 1946. године школа која је радила на немачком, почиње да ради на српскохрватском језику. Крајем 1947/48. школске године румунска и и српска школа стављене су под заједничку управу, али се настава и даље паралелно одвијала, у одвојеним одељењима и у засебним зградама, на српском и румунском језику. У згради данашње старе школе одржавала се настава на српском језику, а у згради поред цркве на румунском језику.
Зграда данашње школе у Сутјесци је подигнута 1928. године, а на згради је била мермерна табла са натписом који казује да је зграду школе подигао Краљ Александар I Карађорђевић. Српска и румунска школа су се и формално спојиле у једну 1957. године, која од тада ради под именом “Иво Лола Рибар”. Доградња зграде школе, започета 1978. године, додала је школи неколико учионица, модерну кухињу са трпезаријом, централно грејање, уређену водоводну, канализациону и електричну инсталацију. Наредне године у школском дворишту је изграђен нови асфалтни терен за мале спортове, који је обновљен 90-их, када су му придодати и кошеви.

ШКОЛА ДАНАС

Основна школа у Сутјесци данас броји 79 ученика, од тога 3 ученика похађа наставу у комбинованом одељењу на румунском језику. Настава се одвија у 9 одељења на српском и једном одељењу на румунском језику. Колектив школе данас чини 19 наставника предметне наставе и 6 учитеља. Школа има свој мото, желимо да постане “Оаза знања, лепоте за очи и мира за душу.”
Услови рада у школи су сваке године савременији и бољи. Изводи се кабинетска настава, веома добро је опремљен кабинет информатике, који прати савремене стандарде и омогућава ученицима и наставницима да се информишу и медијски описмене.